Pod koniec czerwca br do modułu sprawozdawczości w BDO został dodany ostatni moduł dotyczący wytwarzanych odpadach i o gospodarowaniu odpadami. W związku z powyższym w systemie BDO są już dostępne wszystkie trzy moduły sprawozdawczości:
1. Sprawozdawczość komunalna (opublikowana w styczniu 2020 r.) – zawierająca trzy typy sprawozdań:
- dla podmiotów odbierających odpady komunalne od właścicieli nieruchomości,
- dla podmiotów zbierających odpady komunalne,
- dla podmiotów prowadzących punkt selektywnego zbierania odpadów komunalnych;
Termin: do 31 sierpnia 2020 r.
2. Sprawozdawczość z realizacji zadań z zakresu produktów, opakowań i gospodarowania odpadami (dodana na początku czerwca br.). W skład sprawozdania wchodzą działy obejmujące m.in.:
- Opakowania – dotyczący m.in. podmiotów wprowadzających na rynek opakowania, produkty w opakowaniach lub oferujących torby na zakupy z tworzywa sztucznego,
- Produkty (zgodnie z ustawą o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej) – dotyczący podmiotów wprowadzających na rynek m.in. opony, oleje smarowe lub środki zapobiegające zamarzaniu,
- Informacje o pojazdach wycofanych z eksploatacji
- Sprzęt elektryczny i elektroniczny oraz baterie i akumulatory – informacje dotyczące zarówno wprowadzających jak i organizacji odzysku.
Termin: do 11 września 2020 r.
3. Sprawozdawczość o wytwarzanych odpadach i o gospodarowaniu odpadami (dodana 30 czerwca). Dotyczy ono m.in. następujących podmiotów:
- Wytwórców odpadów,
- Wywożących/przywożących odpady na terytorium kraju,
- Prowadzących instalacje służące do odzysku lub unieszkodliwiania odpadów, termicznego przekształcania odpadów oraz składowiska odpadów,
- Zbierających ZSEiE oraz baterie i akumulatory,
- Zbierających odpadów
- Prowadzących stacje demontażu pojazdów oraz strzępiarki – te podmioty muszą złożyć sprawozdanie do 11 września 2020 r.
Termin: do 31 października 2020 r.
Jak sam IOŚ informuje, sprawozdania jeszcze będą usprawniane, ponieważ pojawiają się w nich nieprawidłowości lub braki – np. brak możliwości usunięcia sprawozdania roboczego, brak możliwości utworzenia korekty, brak informacji o uzupełnieniu danej tabeli itp. W związku wiele ogranizacji rekomenduje wstrzymać się ze składaniem sprawozdań do momentu wprowadzenia przynajmniej części poprawek.
W związku z powyższym, wiele organizacji odzysku obawia się, że nie będą w stanie poprawnie złożyć sprawozdań w imieniu swoich klientów. Dlatego też pilnie apelują do Ministerstwa Klimatu o wprowadzenie zapisów, umożliwiających przygotowanie sprawozdawczości za rok 2019 na zasadach obowiązujących w roku 2018, tj. w formie papierowej lub skanów sprawozdań generowanych przez wewnętrzne systemy informatyczne organizacji odzysku, a nie przez elektroniczny moduł sprawozdawczości w BDO.