Zapraszamy do zapoznania się z podsumowaniem przygotowanym przez serwis odpady-help.pl dotyczącym sprawozdania o produktach, opakowaniach i gospodarowaniu odpadami za rok 2019, którego termin mija 11 września. Zgodnie z zapisami art. 73 ustawy o odpadach dotyczy ono m.in. podmiotów wprowadzających na rynek: opony, oleje smarowe, opakowania lub produkty w opakowaniach, foliowe torebki jednorazowe, sprzęt elektryczny i elektroniczny, baterie lub akumulatory.
Z powodu braku jednoznacznych wytycznych ustawowych i ograniczonej funkcjonalności systemu BDO w tym zakresie pojawia się sporo wątpliwości co do sposobu realizacji tego obowiązku przez firmy, które mają w tym zakresie podpisane umowy z organizacjami odzysku, samorządu gospodarczego lub podmiotami pośredniczącymi.
Na podstawie informacji uzyskanych z BDO można przyjąć poniższy sposób składania ww. sprawozdania w zależności od rodzaju wprowadzanych produktów i sposobu realizacji tego obowiązku.
- W przypadku podmiotów wprowadzających produkty takie jak opony, oleje smarowe oraz opakowania i produkty w opakowaniach jednomateriałowych posiadających podpisaną umowę z Organizacja Odzysku Opakowań – obowiązek sprawozdawczy powinien być wykonany przez organizację odzysku (organizację odzysku opakowań), za pośrednictwem ich konta w BDO.
- W przypadku podmiotów wprowadzających środki niebezpieczne w opakowaniach (w tym środki ochrony roślin) lub produkty w opakowaniach wielomateriałowych, posiadających podpisaną umowę z organizacją samorządu gospodarczego (tzw. Porozumieniem) – sprawozdanie powinno być złożone przez Porozumienie. Zgodnie z art. 45a ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi – organizacja samorządu gospodarczego jest zobligowana do złożenia ww. sprawozdania „oddzielnie dla każdego wprowadzającego produkty w opakowaniach, którego ta organizacja reprezentuje”. W związku z faktem, że na ten moment system BDO nie umożliwia złożenia sprawozdania dla reprezentowanych firm z perspektywy organizacji samorządu gospodarczego, niektóre z tych organizacji występują do swoich klientów o przypisanie ich pracowników jako użytkowników głównych konta BDO klienta. Konieczność przypisywania do konta w BDO użytkownika głównego spoza firmy budzi spore kontrowersje (https://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/1487106,bdo-baza-danych-o-odpadach-wywiadownia-tajemnica-przedsiebiorstwa.html) i nie wydaje się dobrym rozwiązaniem.
- W przypadku podmiotów wprowadzających sprzęt elektryczny i elektroniczny posiadających podpisaną umowę z Organizacją Odzysku ZSEiE – sprawozdanie zbiorcze jest składane przez Organizację za pośrednictwem jej konta w BDO. Natomiast art. 74 ust. 6 ustawy o odpadach wskazuje, że organizacja odzysku ZSEiE „przedkłada sprawozdanie (…) oddzielnie dla każdego wprowadzającego sprzęt i autoryzowanego przedstawiciela, dla których wykonywała obowiązki”. W zależności od ustaleń może to mieć formę przypisania użytkownika ze strony organizacji do konta BDO klienta, lub przekazania klientowi wszystkich informacji wymaganych do sprawozdania, w celu samodzielnego ich wprowadzenia.
- W przypadku podmiotów wprowadzających baterie i akumulatory posiadających podpisaną umowę z podmiotem pośredniczącym – sprawozdanie najprawdopodobniej będzie musiało być złożone przez wprowadzającego. Ustawa o odpadach, ani ustawa o bateriach i akumulatorach nie obligują podmiotu pośredniczącego do składania takich sprawozdań za podmioty, które reprezentują.
W przypadku składania sprawozdania oddzielnie za klienta przez organizację odzysku ZSEiE, samorządu gospodarczego lub podmiot pośredniczący – z konta BDO klienta – należy pamiętać o tym, że podmiotem sporządzającym sprawozdanie powinien być Wprowadzający sprzęt/opakowania na rynek, a jako podmiot składający powinna zostać wybrana (z listy w rejestrze BDO) odpowiednia organizacja odzysku. Taki sposób postępowania nie wymaga w tym momencie nadawania uprawnień użytkownika głównego przedstawicielowi organizacji odzysku – do utworzenia sprawozdania wystarczy być użytkownikiem podrzędnym.
Więcej na: https://odpady-help.pl/